Czym się zajmuje ornitolog?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Również w Polsce gatunek ten niewątpliwie traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się w całej Europie.

Jego nietypowe zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest wybitnie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ornitologia

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by orientujący się w temacie ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Czym się zajmuje ornitolog?