Czym się zajmuje ornitolog?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Również w Polsce gatunek ten niewątpliwie traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się w całej Europie.

Jego nietypowe zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest wybitnie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ornitologia

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by orientujący się w temacie ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niezaprzeczalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, albo też „kaszach”. Jest to ptak niezwykle głośny, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które mógł poznać w trakcie swoich wojaży. Sójka to również ptak nadzwyczajnie czujny, który bardzo często nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *