Ciekawostki o ptakach

Mimo, iż pustułka nie może osiągać żadnych dużych rozmiarów, jakie przypisać można wielu osobnikom z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej przedstawicieli. Pustułka zwyczajna to ptak, który oblega obszary prawie całej Europy, aż po wysokie Alpy oraz wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary.

Swoim zasięgiem występowania pustułka pomija natomiast koło podbiegunowe, do którego warunków klimatycznych, ptak ten nie jest odpowiednio przystosowany. Zdecydowanie największą liczbę osobników pustułki zwyczajnej zauważa się w takich krajach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania, a także Hiszpania. Pośród tych krajów niekwestionowany prym wiodą Niemcy, na terenie których wystąpić może aż 60 tysięcy par.

Ptaki ciekawostki

W dzisiejszych czasach nasz kraj nie kwalifikuje się do ulubionych miejsc pomieszkiwania tego gatunku ptaka. Pomimo to, jest to w dalszym ciągu najliczniejszy sokół na terenie całej Polski. Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową kolorystykę, która kontrastuje się z czarnymi plamami i pazurami. Spód ciała ma niesamowity, kremowy kolor, który jest w typowy sposób- niezwykle gęsto, nakrapiany. Tak samo u samca jak i samicy występuje długi, szaroniebieski ogon.

U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy występuje dodatkowo w towarzystwie węższych, ciemnych prążków. Skrzydła pustułki zaliczyć można do wąskich oraz długich, o końcach , które przypominają kształtem ostry sierp. Pustułka to ptak, który dożywa najwyżej 15 lat. Rozmiar ciała pustułki razem z ogonem , a także dziobem mieści się w większości przypadków w przedziale od 33 do 37 centymetrów,  z czego sam ogon może osiągnąć długości nawet 18 centymetrów. Samica pustułki ma większą masę ciała, która może równać się nawet 280 gramom. W przypadku samca maksymalna masa ciała może osiągnąć o 50 gram mniej niż płeć przeciwna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *